Izabela Stelmańska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, panelistka podczas debaty „Jak przyciągnąć zagranicznego klienta do Polski?”

1.Podczas Meetings Week Poland będzie Pani brała udział w debacie dotyczącej tego jak przyciągnąć zagranicznego klienta do Polski. Jakie jest głównie zagadnienie, na którym zamierza się Pani skupić? Jakim zakresem wiedzy chciałaby się Pani podzielić?

Aby działania w zakresie marketingu terytorialnego były skuteczne i efektywne powinny swoje źródło mieć
w umiejętności słuchania odbiorców i partnerów marki. Często bowiem zdarza się tak, że z braku praktyki słuchania działania marketingowe rozmijają się z oczekiwaniami odbiorców, a tym samym stają się nieefektywne. Kluczowym jest, by będąc wyczulonym na potrzeby odbiorcy komunikować się z nim w odpowiedni sposób, tu nie sprawdza się zasada im więcej komunikatów tym lepiej. Nie musimy się prześcigać i konkurować „kto więcej”, „kto szybciej”… Dziś ludzie zasypywani są różnego rodzaju informacjami, które atakują ich z każdej strony. W  takim środowisku nasz przekaz nie zostanie dostarczony, a wręcz przeciwnie może się okazać, że jego mnogość będzie irytować odbiorcę. Przez to nasza marka będzie odbierana jako natrętna i nużąca…

Ostatnie badania i raporty pokazują, że klienci oczekują mniejszej liczby impulsów, , ale takich, które idealnie trafią
w odpowiedni czas, będą podane w stosownym miejscu i spełnią ich wymagania. Dziś mniej, ale dokładniej oznacza więcej! A odbiorca naszych działań marketingowych – powinien być  w centrum. Bez człowieka, branża marketingowa, ta szeroko pojęta jak i ta skupiająca się na marketingu regionów  – nie istnieje.

Mazowsze jest regionem, który ma bardzo wiele do zaoferowania turystom i tym z Polski, i tym z zagranicy. Mam świadomość, że wśród turystów zagranicznych Mazowsze jest silnie kojarzone z Warszawą i to stolica dla obcokrajowca jest podstawowym punktem orientacyjnym na mapie naszego regionu. Na co dzień mierzymy się
z jej ogromną rolą.  Warszawaw naszych działaniach marketingowych jest  partnerem, ale bywa teżkonkurentem. Naszą ambicją i zarazem wyzwaniem marketingowym – jako osób odpowiedzialnych za promocje Mazowsza – jest spowodować by ten turysta, który odwiedza Warszawę nie ograniczał się tylko do jej zwiedzania, ale też by został w okolicy przynajmniej o jeden dzień dłużej i ruszył na Mazowsze. A mamy się czym pochwalić! Wystarczy wspomnieć – Żelazową Wolę – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, obraz El Greca w Siedlcach czy unikatową w skali Europy – Twierdzę Modlin.

  1. Co Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
    i wydziały ds. promocji w innych województwach mogą robić, żeby przyciągać zagranicznych klientów?

Przede wszystkim powinniśmy współpracować i uczyć się od siebie nawzajem, od swoich partnerów, innych regionów, od klientów i branży jako całości. Tylko ciągła nauka połączona z obserwacją i wyciąganiem wniosków pozwoli nam na nieprzerwalny rozwój nas samych i naszych regionów jednocześnie. Dzięki temu nasze realizacje, projekty, wydarzenia będą coraz bardziej dopracowane i dostosowane do potrzeb naszych odbiorców. Gdy dojdziemy do perfekcji, będziemy mogli tworzyć wydarzenia „szyte na miarę”, dostosowane w najdrobniejszych szczegółach do potrzeb i wymagań odbiorcy.

Jako Mazowsze prowadzimy szeroko zakrojone działania promocyjne, skierowane zarówno do turystów krajowych, jak i zagranicznych. Staramy się podążać za pojawiającymi się na rynku trendami w komunikacji. Pamiętamy o zróżnicowanych potrzebach naszych odbiorców. Inne oczekiwania będzie miał turysta krajowy, a inne ten
z zagranicy. Inne rodzina z dziećmi podróżująca w wakacje, a inne singiel kochający kajakarstwo. Inne potrzeby mają osoby młode, a zupełnie inne seniorzy. Staramy się odpowiednio dostosowywać kanały i środki komunikacji. Informacje o atrakcjach turystycznych Mazowsza dostępne są nie tylko w naszych tradycyjnych przewodnikach, ale też na naszej stronie internetowej www.mazovia.pl oraz portalu mazowsze.travel. Z myślą o użytkownikach telefonów stworzyliśmy również aplikację mobilną PlayMazovia!.. Prowadzimy działania komunikacyjne na profilu FB Mazowsze Serce Polski.

Podsumowując, skupiamy się na potrzebach naszych klientów i obserwacji trendów w turystyce. Dzięki badaniu preferencji turystów mamy możliwość odpowiadania na ich realne potrzeby. Wiemy bowiem o tym, że dziś nie liczy się tylko „gdzie”, ale  przede wszystkim „jak”. Stąd pomysł na projekt Slow Road Mazovia edition, który jest zgodny z ideą slow life.Stylu życia polegającegona zwolnieniu zbyt szybkiego tempa, wzbogacaniu swojego życia duchowego o nowe doświadczenia, zauważania rzeczy nieoczywistych i oryginalnych.

 

  1. Reprezentuje Pani sektor publiczny, czy zatem mają Państwo większe ograniczenia czy wręcz przeciwnie, większe możliwości od sektora prywatnego w swoich działaniach?

Na pewno mamy większą odpowiedzialność. Dysponujemy środkami publicznymi, więckażdy wydatek musi być przemyślany, a środki odpowiednio ulokowane. Ramy naszych działań i wydatków określa Prawo Zamówień Publicznych, które jest jednocześnie naszym wsparciem, bo dokładnie określa co i na jakich zasadach możemy zrealizować ale też, nie ukrywam, czasami jest grabarzem naszych idei i pomysłów.

  1. Czy wydziały ds. promocji w województwach współpracują z lokalnymi przedsiębiorcami lub
    z zagranicznymi wydziałami promocji w jednostkach terytorialnych w celu promocji swojego regionu?

My współpracujemy. I bardzo często to współdziałanie wplatamy w działania promocyjne regionu. Promocja jest przecież najbardziej widocznym elementem działań marketingowych w jednostce samorządowej, a wynika to z faktu, że dysponuje ona najszerszym, w porównaniu z innymi instrumentami, zakresem możliwości, także ze względu na wizualny i namacalny charakter wykorzystywanych środków.

 

Bardzo szeroko współpracujemy również z branżą turystyczną i marketingową. Co roku podejmujemy  projekty we współpracy z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem naukowym i innymi samorządami. Najlepszym przykładem jest organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Kongres Promocji Mazowsza. Jego  celem jest budowanie świadomości roli, jaką odgrywa szeroko rozumiany marketing, także w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego..

  1. W jaki sposób zagraniczne regiony starają się przyciągać? Czy ich metody działania i możliwości są podobne do naszych? Może jest coś czym moglibyśmy się zainspirować w naszych działaniach?

Działania promocyjne Samorządu Województwa Mazowieckiego to inicjatywy przyczyniające się nie tylko do rozwoju turystyki, ale przede wszystkim do umacniania Mazowsza w świadomości potencjalnego turysty. Naturalnym jest, że nie  zamykamy się na nowe pomysły, rozwiązania i możliwości. Słuchamy rynku odbiorców, obserwujemy działania pozostałych regionów tych z kraju, ale i tych z zagranicy. Wyszukujemy perełki i się nimi inspirujemy.

 

 

Recent Posts