Stowarzyszenie Branży Eventowej częścią międzynarodowego sojuszu WeAreLive.pro

W konsekwencji działań na rzecz ochrony przemysłu spotkań oraz szeroko pojętego działania LiveCom, Stowarzyszenie Branży Eventowej podjęło działania w zakresie ochrony rynku oraz wymiany doświadczeń na arenie międzynarodowej. Powstało WeAreLive.pro – sojusz najbardziej wpływowych stowarzyszeń z branży eventowej reprezentujących ponad 14 państw europejskich. Razem działamy w interesie ponad 20 000 firm zatrudniających ponad 500 mln pracowników i ponad 200 mln praktykantów. Do projektu spośród polskich Stowarzyszeń dołączyła również Fundacja FoH.

 

Od samego początku prace międzynarodowego zespołu oparte były na ujednoliceniu profesjonalnego nazewnictwa branży przemysłu spotkań.

 

Branża LiveCom to sektor biznesowy, który zajmuje się tworzeniem wydarzeń na żywo. Przemysł ten  odpowiedzialny jest za obroty wydarzeń na żywo z zakresu B2B (skoncentrowane na klientach i relacjach), B2E (skoncentrowane na relacjach wewnętrznych i pracownikach) oraz B2C (skoncentrowane na konsumentach i fanach).

 

Branża eventowa w ostatniej dekadzie pełniła funkcję nowoczesnego, złożonego „silnika” postępowego świata. Wydarzenia służą niemal każdej branży do prezentowania nowych produktów, komunikacji z klientami i nie tylko wsparcia, ale wręcz generowania sprzedaży. Wydarzenia biznesowe to także działalność, która łączy ekosystemy z innowacyjnych sektorów, takich jak zdrowie i edukacja, nauka i technologia, przemysł kreatywny, a także handel detaliczny, hotelarstwo, rozrywka i sport. Wydarzenia biznesowe pozwalają miastom promować swoją markę, ponieważ spotkania na żywo są częścią innowacyjnego potencjału każdej lokalizacji.

 

Branża eventowa zajmuje szczególne miejsce we współczesnej ekonomii, ponieważ generuje nie tylko ożywienie gospodarcze, ale także odnowę i transformację gospodarczą.

 

Jako WeAreLive.pro zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące miejsca branży eventowej w globalnej gospodarce:

 

  1. Branża wydarzeń w samej Europie generuje 172,6 miliarda Euro bezpośredniego PKB, tworząc 2,9 miliona bezpośrednich miejsc pracy.

 

  1. 1,33 biliona Euro światowego PKB jest generowane przez globalne wydarzenia biznesowe, co z kolei plasuje ten sektor na 13. miejscu pod względem wielkości gospodarki na świecie.
  2. Wynikowy mnożnik produktu dla sektora wydarzeń biznesowych wynosi 2,36, co oznacza, że ​​każde 1,00 EUR w wydatkach bezpośrednich generuje dodatkowe 1,36 EUR w wydatkach pośrednich (w zakresie gospodarki światowej).

 

  1. Same wydarzenia biznesowe angażują rocznie ponad 1,5 miliarda uczestników w ponad 180 krajach i generują około 0,95 bln Euro wydatków bezpośrednich (510,4 mln uczestników oraz 309,38 mld Euro bezpośrednich wydatków w Europie w 2017 r.).

 

  1. Co roku Europa gości ponad 500 milionów uczestników wydarzeń biznesowych.

 

Przedstawiciele branży eventowej popierają działania podejmowane przez rządy europejskie w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażenia koronawirusem (COVID-19). Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa to jedyny sposób na spowolnienie i złagodzenie jego ogromnego wpływu na zdrowie i finanse naszych krajów.

 

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wszechstronnie dostępną szczepionkę. Jesteśmy świadomi, że wprowadzenie szczepień może mieć ogromny wpływ na reaktywowanie naszego sektora gospodarki, który został absolutnie zamrożony od marca 2020 roku. Dla pracowników, właścicieli firm branży eventowej kwestia tempa wprowadzenia szczepień jest znacząca, ponieważ z każdym miesiącem kondycja biznesowa jest coraz słabsza, a przyszłość firm działających w branży bardzo niepewna.

 

Jako przedstawiciele europejskiego sektora przemysłu spotkań postanowiliśmy wykorzystać ten czas i podjąć się budowy współpracy oraz integracji środowiska.

 

Ponieważ WeAreLive.pro jest sojuszem stowarzyszeń branżowych, postanowiliśmy spróbować zdefiniować nasz program statystycznie (wyliczając korzyści ekonomiczne) i strategicznie.

 

Stworzyliśmy witrynę internetową dla organizatorów wydarzeń w okresie kwarantanny, ale i na okres”po kwarantannie” WeAreLive.pro. Strona służy jako platforma do publikacji naszych wspólnych standardów dla organizatorów wydarzeń w całej Europie i poza nią.

 

Nasza koalicja pracuje nad zebraniem danych, które pomogą władzom lokalnym zrozumieć prawdziwy wpływ wydarzeń na gospodarkę i tworzenie miejsc pracy.

 

WeAreLive pracuje również nad europejskimi wytycznymi, protokołami bezpieczeństwa, komunikacjami, normami i przepisami dotyczącymi wydarzeń na żywo na poziomie ogólnoeuropejskim.

 

Podczas organizowania WeAreLive zdaliśmy sobie sprawę, że jako branża jesteśmy globalni, ale jeśli chodzi o decyzje, które były podejmowane w związku z przyszłością naszej branży, większość z nich była podejmowana lokalnie.

 

Niestety samorządy do tej pory albo nie skorzystały z naszych propozycji spotkań i dyskusji, albo zrobiły to w niewystarczającym stopniu. Rozwiązania proponowane przez przedstawicieli naszej branży, które pozwoliłyby w znaczący i trwały sposób uchronić branżę eventową przed zniszczeniem, nie zostały zaadaptowane przez decydentów.

W takich chwilach, kiedy ożywienie jest tak istotne dla naszych społeczeństw, całej gospodarki, siła wydarzeń biznesowych może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu.

Potrzebujemy dobrego wkładu ze strony samej branży.

Dlatego zdecydowaliśmy się na opublikowanie na stronie Komisji Europejskiej petycji online przygotowanej z myślą o zapobieżeniu dużej liczbie bankructw i – być może -trwałemu zanikowi profesjonalnej branży eventowej.

Rozpoczynamy kampanię zbierania podpisów.

Już dziś można wyrazić swoje poparcie dla branży https://www.change.org/p/eu-comission-covid-19-aid-package-for-the-live-events-industry .

Zapowiadamy już dziś rozszerzenie kampanii na skalę ogólnoeuropejską.

Zapraszamy inne polskie Stowarzyszenia do wzięcia udziału w tym wielkim ruszeniu.

Recent Posts