REAKTYWACJA BRANŻY EVENTOWEJ CZYLI EVENT 2.0 – Marcin Stolarz (Prezes PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach)

W ramach współpracy z Mice Poland na łamach gazety członkowie SBE wypowiadają się na temat: Reaktywacji branży eventowej czyli Event 2.0. Marcin Stolarz (Prezes PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach) pisze:

Tkwimy w pułapce lockdownu. Branża MICE została nim objęta jako jedna z pierwszych – i wszystko wskazuje na to – że uwolniona zostanie jako jedna z ostatnich. Działamy w skrajnie trudnych warunkach, w ciągłej niepewności i musimy być gotowi na różne scenariusze. Wstępnie planowane na pierwszą połowę br. wydarzenia są ponownie przenoszone na dalsze terminy, nikt z nas nie wie, co i kiedy zostanie odblokowane, czy będzie kolejna fala pandemii, jak realizowane będą szczepienia i przy jakiej frekwencji będzie można organizować eventy.

Zmienia się obraz branży. Wydarzenia realizowane są online, hybrydowo, a pierwsze eventy po tak długiej przerwie z pewnością nie będą miały skali tych sprzed pandemii. Kluczem jest utrzymanie popytu i potencjału, zarówno na poziomie firm (kadry), jak i miast, samorządów, które dotychczas walczyły o przyciągnięcie najlepszych wydarzeń.

Miastotwórczy charakter naszej branży i złożoność sektora, który funkcjonuje jak sieć naczyń połączonych, sprawia, że trudności przemysłu spotkań rzutują na wiele innych obszarów. Brak wydarzeń przekłada się na zatrzymanie rozwoju usług oraz złą sytuację w hotelach, gastronomii, taksówkach etc.

Niestety chyba dopiero rok 2022 i 2023 przyniosą powrót do względnej normalności. Z pewnością zostaną z nami wydarzenia hybrydowe, ale nie zastąpią one prawdziwych spotkań, kuluarowych rozmów, energii i emocji, jakie pojawiają się między ludźmi. Ze strony naszych klientów mamy jasne sygnały, że wszyscy bardzo czekają na powrót do normalności i możliwość uczestniczenia w wydarzeniach na żywo.

Dlatego tak ważne są pilne działania ze strony decydentów na poziomie krajowym i samorządowym, aby nie zatracić potencjału i aby powrót był możliwy, gdy tylko odmrożone zostanie organizowanie wydarzeń. Kluczowa jest też odwaga do ich realizacji mimo, że z pewnością będą to, przynajmniej początkowo, projekty o ograniczonej skali. Trzeba zacząć działać i nie przekładać już wszystkiego na kolejne terminy. Dla stopniowego odbudowywania branży istotna jest również solidarność i elastyczne podejście.

 

Recent Posts