„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

Pomocną dłoń do europejskich państw po raz kolejny wyciągają Chiny, które w coraz większym stopniu radzą sobie z wszechobecnie panujących kryzysem. Od kilku dni Chińczycy potwierdzają od kilkunastu do kilkudziesięciu przypadków zachorowań, co przy początkowo podawanej skali diagnoz, może napawać optymizmem.

Aż 10 ton pomocy medycznej dotrze w środę do Mediolanu – ogłosił szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Wyjaśnił, że pomoc ta to dar kilku chińskich prowincji. Wśród darów będzie 30 respiratorów, 400 tysięcy maseczek, 60 tysięcy zestawów testów, lekarstwa, 5,5 tys. kombinezonów medycznych i 6700 okularów ochronnych. Na pokładzie samolotu będą też dwie grupy chińskich lekarzy, pielęgniarzy i ekspertów do walki z koronawirusem. Udadzą się do Mediolanu i Florencji.

To już drugi w ostatnich dniach transport pomocy medycznej z Chin. Do Rzymu przywieziono wcześniej 30 ton sprzętu. Przyjechało także dziewięciu lekarzy.

 

Chiny postanowiły włączyć się w walkę z koronawirusem również na terytorium Polski. Tamtejszy rząd wyraził chęć przekazania środków potrzebnych do zmagania się z epidemią. Chodzi o zestawy testowe wykrywające wirusowy kwas nukleinowy, maseczki N95 oraz medyczną odzież ochronną. O decyzji rządu chińskiego o przekazaniu wspomnianych środków Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformował ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan. „Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – przekazała w oświadczeniu ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

 

Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc w walce z epidemią koronawirusa Iranowi – przekazał w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Wskazał również swoją wątpliwość wiarygodności płynących z Iranu informacji na temat liczebności zachorowań. Wielu ekspertów obawia się, że kraj ten zaniża liczbę osób zainfekowanych i zgonów.

Podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów poinformowano, że oferta pomocy została złożona Islamskiej Republice Iranu w walce z koronawirusem, ponieważ infrastruktura opieki zdrowotnej nie jest w Iranie solidna oraz niewystarczająco udostępnianie są informacje na temat tego, co naprawdę się dzieje.

 

Linki

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1461163,koronawirus-we-wloszech-pomoc-z-chin.html

https://www.wprost.pl/polityka/10307505/chiny-oferuja-polsce-pomoc-w-walce-z-koronawirusem-prawdziwych-przyjaciol-poznaje-sie-w-biedzie.html

https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-usa-zaproponowaly-iranowi-pomoc-w-walce-z-wirusem-4293171

Recent Posts