Mówimy Mazowsze serce Polski.

Mówimy Mazowsze serce Polski.

Dobrze jednak wiemy, że gdy dobrze wsłuchasz się w serce, to usłyszysz też rozum oraz poczujesz ruch twoich płuc. W ostatnich czasach, gdy głównie liczy się kontakt z naturą województwo mazowieckie proponuje idealną paletę możliwości spędzenia czasu rodzinom, uczniom szkół czy pracownikom firm.

Na Mazowszu jest to możliwe, ponieważ oprócz nowoczesnej infrastruktury istnieje przestrzeń niezwykłe zielona, która kryje w sobie wiele tajemniczych krain pełnych zaskakujących widoków oraz naturalnego dziedzictwa słowiańskiej ziemi.

Dziś pragniemy pokazać Mazowsze z zupełnie innej strony. Obierzemy kierunek ważnych i często nieodkrytych przez mieszkańców parków krajobrazowych naszych terenów.

Nasza podróż odbędzie się drogami, łąkami, polami oraz wodami Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, które chronią najcenniejsze naturalne obszary naszego otoczenia.

Zaprosimy Państwa do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, który wyjątkowo otwarty jest dla turystyki krajoznawczej. Kontakt z Parkiem zaskakuje, ponieważ nikt nie spodziewa się takiej rozmaitości form rzeźby terenu.

Nie można oprzeć się urokowi ścieżki ornitologicznej zlokalizowanej przy południowej granicy Parku. Jej długość wynosi 4.5 km co daje nam wiele naturalnych atrakcji na dwie godziny spaceru. Na trasie będziecie Państwo mijać Most u ujścia rzeki Skrwy Prawej do Wisły, Dolinę Wisły, Młodnik Iglasty, Osadę Leśną i Wąwóz.

Kolejnym zachwycającym miejscem na Mazowszu jest Chojnowski Park Krajobrazowy, którego celem jest zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych Lasów Chojnowskich, dolnego biegu Rzeki Jeziorki oraz fragmentów doliny Wisły wraz ze skarpą wiślaną. Park znajduje się zaledwie 20km od Warszawy i jest naturalnym zapleczem świeżego powietrza dla stolicy i jej mieszkańców. Ogromną wartością jest ochrona uzdrowiskowa w Konstancinie -Jeziornie. Na tych terenach z naturą współgra architektura budynków i ich różnorodnych stylów: secesyjny, neorenesansowy, neogotycki, eklektyczny. W tym Parku serdecznie Państwa zapraszamy na ścieżkę edukacyjną „Gonna Sosna” o długości 6 km i ok 3 godzinne wędrówki. Podczas tej przygody spotkają nas nietypowe mrówki rudnickie i mrówki ćmawe. Spotkamy zatopiony las – martwe drewno. Zagubimy się nieco w Lesie Pęcherskim pełnym chronionych grzybów czy ropuch. Podczas tej wyprawy mamy szansę natrafić na dość dużą ilość cmentarzy o historycznym znaczeniu. Na koniec rezerwat przyrody Biele Chojnowskie, który wyjątkowo zachwyci nas szatą roślinną.

Kozieniecki Park Krajobrazowy ku Państwa zaskoczeniu to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Ciekawostką historyczną jest, że do końca istnienia rzeczpospolitej Puszcza była własnością Królewską. Teren był niezwykle atrakcyjny na organizację polowań. Sprzyjała temu obecność jeleni, łosi, dzików, niedźwiedzi, bobrów, wilków. W miarę upływu czasu Puszcza zaczęła ulegać degradacji. Wciąż jednak jest majątkiem narodowym, z którego wszyscy możemy korzystać. Teren idealny jest na piesze i rowerowe wycieczki. Przestrzeń oferuje aż 9 tras turystycznych zajmujących 350 km. Na granicach Parku jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczno- gastronomiczna. Gospodarstwa agroturystyczne oferują spływy kajakowe, jazdę konną czy hipoterapię. Miłośnicy kuchni mogą skosztować potraw z naturalnych produktów z własnego gospodarstwa. Na uwagę zasługuje ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa „Krępiec”.

Mazowieckie Parki Krajobrazowe otulają aż 15 710 ha terenu województwa. Bogactwo bagien, oczek wodnych, ścieżek ekologicznych oraz bogactwa roślinności i zwierząt nadają Mazowszu unikalną wartość. Najcenniejszą cechą tego terenu są lasy oraz zbiorowiska roślinne Bagna Całowanie. W MPK istnieje aż 700 gatunków roślin i 250 gatunków zwierząt. Stanowi tzw. zielony pierścień wokół stolicy, który chroni walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz wypoczynkowo – turystyczne dla mieszkańców. Turyści głównie zakochani są w przyrodniczo- historycznej ścieżce rowerowej przez lasy celestyńsko- otwockie. Liczy około 10km i zajmuje około 2 godzin. Tu zachwycą nam pomniki dębowe, gospodarki leśne, wojenne fortyfikacje, schronisko dla zwierząt czy rezerwaty przyrody.

Nadbużański Park Krajobrazowy dzięki niewielkiej ingerencji człowieka zachował się w stanie najbliżej zbliżony do naturalnego. Na terenie Parku jest aż 14 rezerwatów przyrody. Przestrzeń wypełniona jest oczkami wodnymi, starorzeczami, mokradłami, bagienkami i wydmami.  Jest tu wiele obszarów o tradycyjnym, wiejskim krajobrazie kulturowym. Na trasie spotkamy wiele zabytkowych sakralnych budynków i pomników. Nasze oczy zachwycę również pałace i zameczki. Na uwagę zasługuje fakt, że kulturę nadbużańskiego Parku Krajobrazowego tworzyli między innymi Piotr Skarga, Kard. Stefan Wyszyński, Maria Dąbrowska, Teofil Lenartowicz.

Park jest przyjazny turystyce o charakterze rekreacyjnej. Wiele w nim ścieżek przyrodniczo rekreacyjnych idealne do turystyki pieszej, rowerowej czy kajakowej. Polecamy szlak „Doliną Bugu” oraz Doliną Liwca”.

Dlaczego poruszyliśmy temat Zespołów Mazowieckich Parków Krajobrazowych?

Odpowiedź często powtarzamy przy różnych okazjach: Bardzo istotna jest higiena pracy, życia i naszego funkcjonowania. Już w styczniu 2022 roku podczas Forum Branży Eventowej zaprezentowaliśmy Centrum Zdrowia Branży Eventowej. Wielokrotnie mówimy o zielonych eventach. Jesteśmy przekonani, że czas prywatny spędzony na łonie natury przyniesie nam oddech, siłę oraz energię do tworzenia najpiękniejszych wydarzeń, w których każdy poczuje naturę oraz pozwoli wrócić do swoich korzeni. Mazowsze daje nam tę przestrzeń zupełnie bezpłatnie. Dlatego powinniśmy z niej jak najczęściej korzystać.

Dagmara Chmielewska

Stowarzyszenie Branży Eventowej