List Przedstawicieli Branży Eventowej do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy

List Przedstawicieli Branży Eventowej do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się z prośbą o możliwość wirtualnego spotkania z przedstawicielami branży eventowej.

Reprezentujemy Stowarzyszenie Branży Eventowej (SBE), które od 10 lat na rynku polskim skupia się nad pracą na rzecz rozwoju przemysłu spotkań w Polsce. Naszym celem jest edukować przedstawicieli sektora organizacji wydarzeń i podwyższać standardy. Wyznaczyliśmy również sobie za zadanie chronić naszą branżę oraz działać jako instytucja lobbująca interesy firm członkowskich, wśród których są czołowe agencje eventowe, organizatorzy targów, dostawcy (w tym technika estradowa, multimedia, catering czy meble) oraz obiekty eventowe, targowe i kongresowe lokalizacje.

Od 9 lat z sukcesem prowadzimy program edukacyjny StudiumEvent Management na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskim. Dzięki niemu wykształciliśmy dziesiątki profesjonalnych event managerów.

Rok 2020 miał być dla naszej branży przełomowy, w którym widzieliśmy perspektywy szerokiego rozwoju naszej części gospodarki sektora nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Od lat bowiem działamy na rzecz sprowadzania zagranicznych, znaczących wydarzeń do Polski.

W ostatnim czasie w porozumieniu z Samorządami prowadzimy też cenny dla branży, zwłaszcza w obecnych trudnych czasach oraz kolejnych latach, które po pandemii nastąpią, projekt Polska! Kraj Bezpiecznych Eventów.

Niestety w obliczu zaistniałej sytuacji w skali ogólnopolskiej zarażeń COVID-19 nasz entuzjazm z każdym miesiącem maleje. Środki finansowe, które mogliśmy wykorzystać na pracę na rzecz ochrony naszego rynku nieobliczalnie spadają do zera. Obserwujemy z ogromną troską pogarszający się faktyczny drastycznie stan ekonomiczny naszych firm członkowskich. Niestety wiele z nich już zawiesiło swoją działalność, 100% dokonało redukcji pracowników do minimum, a wszyscy zmierzają się z problemem utrzymania sprzętu bądź pokrycia należności za wynajem przestrzeni biurowej.  

Informujemy również Pana Prezydenta o negatywnych konsekwencjach utraty ekspertów z dziedziny organizacji wydarzeń z naszego rynku. W przypadku inicjatyw eventowych nie jesteśmy w stanie w trybie ekspresowym wrócić do pracy, ponieważ proces organizacji wydarzeń trwa przynajmniej 3 miesiące. Klienci również potrzebują czasu na decyzję o dokonaniu zamówień.

Zwracamy się z prośbą o zwrócenie uwagi na bardzo poważny problem bankructw, utraty dochodu i pracy, brakiem perspektyw na przyszłość oraz dezinformację o kolejnych krokach pomocy naszej branży.

Jako zespół bardzo aktywnych osób najbardziej zależy nam na powrocie do pracy w bezpiecznych warunkach zachowując wszelkie reżimowe środki ostrożności.

Wierzymy, że podczas wirtualnego spotkania z Panem Prezydentem przedstawimy pomysły wspólnych działań na polu państwowo – biznesowym, za pomocą których możemy a tym samym pozytywnie wpłyniemy na zatrzymanie upadku naszej branży.

Z wyrazami szacunku

Prezes i Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Branży Eventowej

Członkowie grupy do spraw współpracy z administracją publiczną przy Stowarzyszeniu Branży Eventowej