Multimedialne scenografie

Multimedialne scenografie

W świecie eventów tradycyjne rozwiązania scenograficzne powoli odchodzą w niepamięć. Wraz z rozwojem technologicznym rosną możliwości tworzenia niepowtarzalnych scenografii eventowych: nie tylko bardziej efektownych i dynamicznych, ale także bardziej ekonomicznych, lepiej dostosowanych do specyfiki miejsca i idealnie wpasowanych
w przestrzeń, muzykę czy klimat wydarzenia.

Aram - scenografie multimedialne 1

Połączenie multimediów i oświetlenia stało się już faktem. Zaawansowane media serwery, coraz potężniejsze konsolety do sterowania i rosnąca ilość różnorodnych urządzeń w technologii LED, zaczynają mieć zastosowanie w coraz to mniejszych eventach. Dziś możemy mieć namiastkę dużej instalacji festiwalowej na niewielkim evencie, a nawet w małym klubie czy sali konferencyjnej – możemy nie tylko odmieniać dane wnętrze i otoczenie zewnętrzne, ale i zaoszczędzić na energii.

Diody to już nie tylko pary czy tuby ledowe. Na dobre upowszechniły się także urządzenia oświetleniowe oparte o technologię diod RGBW – a więc takie, które mają w jednej diodzie aż 4 kolory: czerwony, zielony, niebieski i biały. Po zmieszaniu kolorów można uzyskać
16 milionów barw. Wszystkie te urządzenia dają taką samą ilość światła zużywając kilkukrotnie mniej prądu – czy można chcieć więcej?

Z dnia na dzień rośnie ilość producentów i modeli ciekawych urządzeń, zdolnych odmienić każdy obiekt, scenografię lub event. Pojawiają się nowe marki, które coraz częściej nie ustępują znanym do tej pory producentom, często oferując większe możliwości za niższą cenę. Dzięki urządzeniom oświetleniowym – tym stałym i tym ruchomym – przestaliśmy patrzeć na lampę tylko w kontekście plamy światła, jaką daje. Urządzenia oświetleniowe stają się istotnym elementem, scenografii, który sam w sobie wygląda efektownie!

Rozwój media serwerów, czyli specjalnych komputerów z dedykowanym oprogramowaniem  zdolnych nie tylko symultanicznie odtwarzać grafiki i animacje,
ale i przeistoczyć urządzenia oświetleniowe w pixele video, odmienił  sposób odtwarzania różnych materiałów w tym samym czasie. To daje niespotykane możliwości łączenia i synchronicznego sterowania wszystkimi urządzeniami z jednej konsolety lub zestawu konsolet połączonych ze sobą, co przekłada się na niesamowite efekty, jakimi można zaskoczyć uczestników eventu.

Aram - scenografie multimedialne 2

Nie sposób też nie wspomnieć o mocno upowszechnionych już ekranach i kurtynach diodowych. Jeśli zaczniemy  zagłębiać się w różnorodność produktów i technologii, zauważymy, że rozdzielczość to nie jedyny parametr, jaki warto porównywać. Możemy wybierać spośród produktów do zastosowań zewnętrznych, wewnętrznych, pełnych, półprzeźroczystych, wyginanych, płaskich, lekkich, o małych gabarytach modułów i tych większych. Im większy wybór, tym mniej ograniczone możliwości kreowania niepowtarzalnych multimedialnych scenografii.

Ale sprzęt to nie wszystko. Planując realizację nowego projektu czy scenografii eventowej, warto spojrzeć przez pryzmat tego co chcemy osiągnąć: czy chcemy, aby było wyłącznie jaśniej, czy wolimy, aby scena nabrała przestrzeni, czy wreszcie chcemy mieć do dyspozycji dużo różnych urządzeń, aby móc dynamicznie zmieniać scenografię w zależności od granej muzyki? Stonowana sceneria podczas konferencji, wieczorem festiwalowy show multimedialny – dodajmy do tego elementy automatyki scenicznej: zamykane ekrany czy jeżdżące kurtyny i mamy show jak z bajki.

Aby jednak to wszystko połączyć w jedną spójną całość i całe show przebiegało perfekcyjnie i zgodnie ze scenariuszem, oprócz „ciężarówek sprzętu” potrzebna jest doświadczona ekipa realizatorów i techników oraz starannie przemyślany projekt scenografii i oświetlenia. Już samo zapanowanie nad 200 czy 300m2 różnych rodzajów kurtyn i ekranów diodowych rozsianych po całej scenografii oraz kilkoma setkami urządzeń oświetleniowych wymaga nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale i doświadczenia.

W Polsce dysponujemy odpowiednim sprzętem, technikami i realizatorami, zdolnymi realizować najbardziej spektakularne i skomplikowane scenografie multimedialne. Pod tym względem Polska nie ustępuje najbardziej rozwiniętym rynkom, o czym może świadczyć rosnąca obecność polskich firm na realizacjach dla zagranicznych klientów.